Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Dark Blue

Dark Blue

2002
×
★½
Edit this entry  
08
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Brilliant Lies

Brilliant Lies

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
In the Valley of Elah

In the Valley of Elah

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sucker Free City

Sucker Free City

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Just One Kid

Just One Kid

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Elephant Juice

Elephant Juice

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Edit this entry  
11
Vantage Point

Vantage Point

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
Murita Cycles

Murita Cycles

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Trip Trap

Trip Trap

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Page Eight

Page Eight

2011
×
★★
Edit this entry  
03
Clemency

Clemency

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Death Car on the Freeway

Death Car on the Freeway

1979
×
★★★
Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cherish

Cherish

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Edit this entry  
16
The Staircase II: The Last Chance

The Staircase II: The Last Chance

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
The Staircase

The Staircase

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Celebrity

Celebrity

1998
×
★½
Edit this entry  
13
300

300

2006
×
★★½
Edit this entry  
07
County Lines

County Lines

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★½
Edit this entry  
27
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★
Edit this entry  
27
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Beyond the Mat

Beyond the Mat

1999
×
★★★
Edit this entry