Sort by

Ben has logged 428 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Stranger Left No Card

The Stranger Left No Card

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Harry Hill Movie

The Harry Hill Movie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Orbit Ever After

Orbit Ever After

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tight Jeans

Tight Jeans

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ruin

Ruin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Warriors

The Warriors

1979
×
★½
Edit this entry  
10
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
How Videogames Changed the World

How Videogames Changed the World

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Producers

The Producers

1967
×
Read the review Edit this entry  
07
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Read the review Edit this entry  
06
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
Read the review Edit this entry  
05
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The House I Live In

The House I Live In

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sir Billi

Sir Billi

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Seeking Justice

Seeking Justice

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry