Sort by

Peter has logged 220 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Who Am I?

Who Am I?

1998
×
Edit this entry  
28
Skylines

Skylines

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Clifford

Clifford

1994
×
Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Riot

Riot

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Black Tavern

The Black Tavern

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bitter Melon

Bitter Melon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Evenings on a Farm near Dikanka

Evenings on a Farm near Dikanka

1961
×
★★★½
Edit this entry  
12
Paris Pick-Up

Paris Pick-Up

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Meteor

Meteor

1979
×
★½
Edit this entry  
05
Mistress

Mistress

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Ludo

Ludo

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Night of the Blood Beast

Night of the Blood Beast

1958
×
Read the review Edit this entry  
22
United Trash

United Trash

1996
×
Edit this entry  
18
The Passing

The Passing

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Edit this entry  
15
Beckman

Beckman

2020
×
Edit this entry  
14
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
Edit this entry  
14
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
Edit this entry  
14
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
Edit this entry  
14
Thief

Thief

1981
×
Edit this entry  
12
Muni 2: Kanchana

Muni 2: Kanchana

2011
×
★★½
Edit this entry  
03
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
Edit this entry  
31
The Bat Whispers

The Bat Whispers

1930
×
Read the review Edit this entry  
31
Ghost House

Ghost House

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Edit this entry  
26
Open Doom Crescendo

Open Doom Crescendo

2020
×
Read prior review Edit this entry  
25
Don't Let the Riverbeast Get You!

Don't Let the Riverbeast Get You!

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Something of Mine

Something of Mine

1991
×
Edit this entry  
25
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★
Edit this entry  
24
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Nobodies

The Nobodies

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Killer Queen

Killer Queen

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
17
Eega

Eega

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
Children of the Corn III: Urban Harvest

Children of the Corn III: Urban Harvest

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry