• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

  • The Batman

    ★★★★½

  • Turning Red

    ★★★★

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • Squid Game

    ★★★★½

  • The Guilty

    ★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • The Prom

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Spies in Disguise

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Corpus Christi

    ★★★★★

  • The Laundromat

    ★★

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Good Boys

    ★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★½

  • Monos

    ★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★