Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Above the Law

Above the Law

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Bird Cage

The Big Bird Cage

1972
×
★★
Edit this entry  
20
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Boston Strangler

Boston Strangler

2023
×
★★★
Edit this entry  
16
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Better Living Through Chemistry

Better Living Through Chemistry

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Old Way

The Old Way

2023
×
★★★
Edit this entry  
14
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
12
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Sheba, Baby

Sheba, Baby

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Dictator

The Dictator

2012
×
Edit this entry  
05
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Billy Bathgate

Billy Bathgate

1991
×
★★½
Edit this entry  
04
Changing Lanes

Changing Lanes

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Dead Girl

The Dead Girl

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Family Fang

The Family Fang

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Come Play

Come Play

2020
×
Edit this entry  
02
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hold Me Tight

Hold Me Tight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Strays

The Strays

2023
×
★½
Edit this entry  
24
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Siberia

Siberia

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Narrow Margin

Narrow Margin

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Heights

Heights

2005
×
★★
Edit this entry  
22
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★
Edit this entry