Sort by

Luca has logged 165 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
31
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
29
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★½
Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★
Edit this entry  
09
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry