Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Feng Shui

Feng Shui

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Fall

Fall

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Son of Batman

Son of Batman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gifted

The Gifted

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Purple Hearts

Purple Hearts

2022
×
Edit this entry  
08
Justice League: War

Justice League: War

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Pixels

Pixels

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1897
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Incantation

Incantation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Little Thing Called Love

A Little Thing Called Love

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bloom Into You

Bloom Into You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
This Guy's In Love With U Mare!

This Guy's In Love With U Mare!

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry