pelling has logged 66 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
ToryBoy the Movie

ToryBoy the Movie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Edit this entry  
08
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Onward

Onward

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Yung Lean: In My Head

Yung Lean: In My Head

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry