Pedro has logged 67 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Village

The Village

2004
×
★★
Edit this entry  
26
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Extra Curricular Lesson with Hideaki Anno

Extra Curricular Lesson with Hideaki Anno

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Crank

Crank

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★
Edit this entry  
30
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry