Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Bad Luck

Bad Luck

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Edit this entry  
08
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Exploits of Moominpappa – Adventures of a Young Moomin

The Exploits of Moominpappa – Adventures of a Young Moomin

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★
Edit this entry  
31
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★
Edit this entry  
22
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Girls & The Party

Girls & The Party

2021
×
Edit this entry  
19
Kiko and the Animals

Kiko and the Animals

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Sierra

Sierra

2022
×
Edit this entry  
18
Oczniak

Oczniak

×
Edit this entry  
17
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Architecture of Reassurance

The Architecture of Reassurance

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mon chéri Soviétique

Mon chéri Soviétique

2022
×
Edit this entry  
04
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★
Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hair

Hair

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Ascent

The Ascent

1977
×
Edit this entry  
27
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
26
The Duke

The Duke

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★
Edit this entry  
22
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
17
Spree

Spree

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Art of Silence

The Art of Silence

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Structure of Crystal

The Structure of Crystal

1969
×
★★★★★
Edit this entry