• The Boy and the Heron

    The Boy and the Heron

    ★★★★½

  • Afire

    Afire

    ★★★★★

    In the first minutes of the film, I found myself thinking about how this film reminded me of the plot of The Wild Pear Tree, although its differences were clear, the protagonists were quite familiar to me, but it was only when I finished the film that I realized that this whole story wasn't It only looks like Nuri Bilge Ceylan's film, but it also sounds like a more interesting version and a more intriguing and palpable character study to…

  • All of Us Strangers

    All of Us Strangers

    ★★½

    as únicas boas escolhas foram o elenco e a trilha sonora

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★

    alguém por favor escala a lily james como protagonista de algum filme, pq tô cansando dela sempre ser o par romântico do protagonista com problemas

  • Anatomy of a Fall

    Anatomy of a Fall

    ★★★★½

    se matou ou não, cabe totalmente ao público julgar, as imagens nos mostram que não há uma verdade absoluta, não há provas concretas e mesmo assim temos que ser obrigados a nos decidir

  • May December

    May December

    ★★★★★

    a sadistic work that talks about sadism, I'm not surprised by the small number of nominations from the academy, since this film is partly about the academy

  • Robot Dreams

    Robot Dreams

    ★★

    okay dude, I already understand that you are a fan of The Dark Side of The Moon, and of course, that you are also a fan of The Wizard of Oz LOL, now do me a favor and stop using LSD and start focusing on make a film that is really exciting, or at least funny, because references alone won't help you my friend. especially when your film is just about telling the story of a robot who got stuck…

  • American Fiction

    American Fiction

    ★★★½

    o filme poderia ir muito além se não fosse essa necessidade de querer ser mais maduro do que realmente é, em alguns momentos tem umas sacadas no roteiro que são geniais, e tem umas que remetem ao CODA (2021)

  • Napoleon

    Napoleon

    ★★½

    Napoleon could be a great example of how to put on a show, Ridley Scott is not an amateur, he knows how to frame and break down a film, but the content of the work is so empty and saltless, it is a film that does not resonate emotions.

    The choice of color palette is so lifeless that it ages the film, worse than that, it makes the film stillborn, and it's sad to say that because Joaquim Fenix ​​is ​​great in the role of Napoleon (although some voice intonations are way out of tune), it seems like a film that is afraid to take risks.

  • Elemental

    Elemental

    ★★★

    realmente muito estranho como um filme com uma estrutura tão bagunçada, consegue ter arcos tão emocionantes e singelos

  • Golda

    Golda

    ★★

    this is probably the film that would be among noah schnapp and gal gadot's four favorites

  • Society of the Snow

    Society of the Snow

    ★★½

    🔄