Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
The Revenge of the Living Dead Girls

The Revenge of the Living Dead Girls

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★★
Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Luca

Luca

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Jaune macaroni

Jaune macaroni

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
07
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dolly Dearest

Dolly Dearest

1991
×
★★
Edit this entry  
26
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Red to Kill

Red to Kill

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Le temps des bouffons

Le temps des bouffons

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Eat the Schoolgirl: Osaka Telephone Club

Eat the Schoolgirl: Osaka Telephone Club

1997
×
★★½
Edit this entry  
14
Le party

Le party

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moon Warriors

Moon Warriors

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Agnes

Agnes

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Alien on Stage

Alien on Stage

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
AzulScuro

AzulScuro

2021
×
Edit this entry  
17
#Blue_Whale

#Blue_Whale

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Maria

Maria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Poly Styrene: I Am a Cliché

Poly Styrene: I Am a Cliché

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Straight to VHS

Straight to VHS

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Act Of Violence In A Young Journalist

Act Of Violence In A Young Journalist

1988
×
Edit this entry  
13
Ghosting Gloria

Ghosting Gloria

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Last Word

The Last Word

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Aquatic Bird

Aquatic Bird

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Midnight in a Perfect World

Midnight in a Perfect World

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Forever & Ever

Forever & Ever

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Indemnity

Indemnity

2021
×
★★
Edit this entry  
11
April Story

April Story

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dreams on Fire

Dreams on Fire

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
It's a Summer Film!

It's a Summer Film!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
School Radio to Major Tom

School Radio to Major Tom

2021
×
★★★★½
Edit this entry