Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vesper

Vesper

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Best Friend's Exorcism

My Best Friend's Exorcism

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sissy

Sissy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Animation Show

The Animation Show

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Munsters

The Munsters

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Intro

Intro

2017
×
Edit this entry  
27
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Edit this entry  
27
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Athena

Athena

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Watching Grass Grow

Watching Grass Grow

2005
×
Edit this entry  
26
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Read the review Edit this entry  
23
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Mimzy

The Last Mimzy

2007
×
Read the review Edit this entry