Highest rated films

  • Nobody

    ★★★½

  • Jakob's Wife

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Dying is Easy

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Ed Wood

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Psycho Goreman

    ★★★★½

  • Pandora's Box

    ★★★★½

  • Dodes'ka-den

    ★★★★½

  • The Swindlers

    ★★★★½

  • Jennifer's Body

    ★★★★

  • Happy Death Day

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★★

  • Battle Royale

    ★★★★

  • Face/Off

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 214 Films watched
  • 42.8 Average per month
  • 11.3 Average per week

Milestones

First Film

Seven Samurai

Jan 1

Last Film

Forgotten

May 7

Featured lists

VHS Box Art Letdowns

Paul Senior

Film geeks of a certain age remember prowling the aisle of the…

  • Def-Con 4
  • Future-Kill
  • Black Roses
  • Sorceress

Genres, countries & languages

Sci Fi
85 films
Horror
80 films
Thriller
66 films
Action
57 films
Comedy
49 films
Drama
46 films
Mystery
37 films
Crime
29 films
Adventure
23 films
Fantasy
16 films
USA
133 films
UK
25 films
Canada
18 films
Italy
13 films
Germany
10 films
Japan
8 films
France
7 films
Spain
5 films
Denmark
4 films
Mexico
3 films
English
173 films
Italian
15 films
Spanish
13 films
French
12 films
German
11 films
Japanese
9 films
Russian
6 films
Portuguese
3 films
Danish
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 134 Added 257

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Paul’s most liked review

Night of the Creeps

★★★★

Snappy, well written and crisply directed. It's a minor gem from Fred Dekker.

Tom Atkins brings his best mustache and a pissed off attitude. There's aliens, boomers, gore and a great time at the movies.

Film #25 of 2021.

More reviews

Paul’s most liked list

VHS Box Art Letdowns

Film geeks of a certain age remember prowling the aisle of the video rental store and seeing a fantastic cover on a VHS slipcase, only to get it home and find out that the spaceships were cardboard and the monsters were rubber.
Please suggest titles!

More lists

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Mortal Kombat: Annihilation
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Gone Girl
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Star Inspector

Films Paul watched in 2021

  • Forgotten
  • Black Christmas
  • Nuclear Shelter
  • Blue Velvet
  • Moon Rainbow
  • Yellow
  • The Bubble
  • Gone Girl
  • Premonitions Following an Evil Deed
  • Jakob's Wife
  • Crimson Peak
  • The Invisible Dr. Mabuse
  • Sting of Death
  • Le Samouraï
  • Battle for the Lost Planet
  • Graduation Day
  • Things Heard & Seen
  • Angel
  • The Black Hole
  • The Dark
  • Kedi
  • Æon Flux
  • Brain Damage
  • Eraser
  • Satan War
  • Totò nella Luna
  • Blood Beach
  • Happy Death Day
  • The Conjuring 2
  • We
  • April Fool's Day
  • The Swindlers
  • The Star Inspector
  • Supersonic Man
  • The Mummy
  • The Green Butchers
  • Child's Play
  • Simon
  • Band of Outsiders
  • Future-Kill
  • Last Year at Marienbad
  • Crosstalk
  • Nobody
  • The Banishing
  • Night of the Eagle
  • Bloody Birthday
  • Lifepod
  • Urban Warriors
  • Robot Monster
  • Face/Off
  • The Exorcist III
  • Bubba Ho-tep
  • Exorcist: The Beginning
  • Godzilla vs. Kong
  • The Bunker of the Last Gunshots
  • Robot Holocaust
  • Mutant Hunt
  • Radius
  • Alien Warrior
  • Maniac Cop 2
  • Alien from L.A.
  • Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace
  • Chaos Walking
  • Mirrors
  • Silent Running
  • Super Force
  • Supermen Against the Orient
  • Maniac Cop
  • Late August at the Hotel Ozone
  • Aniara
  • Corman's World
  • Lemon Grove Kids Meet the Monsters
  • Hated: GG Allin & The Murder Junkies
  • Le Grand Méliès
  • Rat Pfink a Boo Boo
  • Devil
  • Amityville II: The Possession
  • Prom Night
  • Gog
  • Double Down
  • Monster on the Campus
  • Saint Maud
  • Zack Snyder's Justice League
  • The Ritual
  • Dying is Easy
  • Blood Rage
  • BrainWaves
  • Wicked World
  • Alien Force
  • Hush
  • Nekromantik
  • Morning Patrol
  • Galaxis
  • Basket Case
  • Our RoboCop Remake
  • Panda Bear It
  • The Lost Boys
  • Edge of the Axe
  • The Damned
  • Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski
  • The War of the Worlds
  • Black Death
  • Andromeda Nebula
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Dead Eyes of London
  • Waxwork
  • Jennifer's Body
  • The Burning
  • J.R. “Bob” Dobbs and The Church of the SubGenius
  • Uncle Buck
  • Megaville
  • Johnny Mnemonic
  • Spasms
  • The Vigil
  • Clue
  • The Toxic Avenger
  • Cyber-C.H.I.C.
  • One Hour Photo
  • Dark City
  • Hell Night
  • The Purple Monster Strikes
  • The Beast Within
  • Kindergarten Cop
  • Communion
  • Aliens
  • Ghostbusters II
  • High Desert Kill
  • Greenland
  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel
  • Night of the Big Heat
  • National Lampoon's Vacation
  • Dr. Caligari
  • Robowar
  • Last Man Standing
  • Timecrimes
  • Decoder
  • Dark Future
  • Machete
  • The Lower Depths
  • Sator
  • Pandora's Box
  • Up the Creek
  • Last House on Dead End Street
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Violence Voyager
  • Ouija: Origin of Evil
  • Deadly Weapon
  • Back to School
  • The Return
  • The Rock
  • Madadayo
  • City Limits
  • Antrum
  • Danger!! Death Ray
  • Fateful Findings
  • Beast in Space
  • Army of Darkness
  • Battle Royale
  • Agency
  • Ouija
  • Devs
  • The Incubus
  • From Russia with Love
  • The Day the Fish Came Out
  • Psycho Goreman
  • Mortal Kombat: Annihilation
  • The Phantom Creeps
  • Revenge of the Samurai Cop
  • Stripes
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Samurai Cop
  • Howard the Duck
  • Dodes'ka-den
  • The Return of Dr. Mabuse
  • The Wicker Man
  • The Idiot
  • Deadlier Than the Male
  • Superargo and the Faceless Giants
  • Hologram Man
  • Change of Mind
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Some Girls Do
  • Battlestar Galactica
  • This Is Not a Test
  • Deliver Us from Evil
  • Crossing the Line
  • Tunnel Vision
  • Yonggary
  • Horror Hospital
  • Night of the Creeps
  • The Jerk
  • Operation Kid Brother
  • Gretel & Hansel
  • The Unknown Man of Shandigor
  • Top Secret!
  • House of Usher
  • The Curious Dr. Humpp
  • Host
  • Come Play
  • Ed Wood
  • Aniara
  • Romancing the Stone
  • Mister Drake's Duck
  • Pusher II: With Blood on My Hands

See all 214

World map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more