Highest rated films

  • Soul

    ★★★★½

  • His House

    ★★★★½

  • Beastie Boys Story

    ★★★★½

  • Possessor

    ★★★★

  • Run

    ★★★★

  • Freaky

    ★★★★

  • Sputnik

    ★★★★

  • Anything for Jackson

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • The Astro-Zombies

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 823 Films watched
  • 68.6 Average per month
  • 15.8 Average per week

Milestones

First Film

The Irishman

Jan 1

Last Film

Man on the Moon

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
369 films
Sci Fi
315 films
Thriller
195 films
Comedy
176 films
Drama
169 films
Action
136 films
Adventure
106 films
Fantasy
94 films
Mystery
90 films
Crime
59 films
USA
509 films
UK
89 films
Italy
50 films
Germany
46 films
France
38 films
Canada
35 films
Japan
35 films
Spain
21 films
Mexico
15 films
South Korea
11 films
English
667 films
Italian
63 films
German
57 films
Spanish
52 films
French
47 films
Japanese
38 films
Russian
24 films
Latin
11 films
Korean
10 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 564 Added 899

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Paul’s most liked review

Wizards

★★★½

They've killed Fritz!

Saw this initially at my local repertory cinema as a teen on good old 35mm film.

I really liked this movie even though it's a mess, like most of Bakshis work. He's ambitious to a fault, ideas running far ahead of his budgets time and time again.…

More reviews

Paul’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Officer '444'

Films Paul watched in 2020

  • Man on the Moon
  • Buck Rogers in the 25th Century
  • Menace from Outer Space
  • Bionic Boy
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Spy in Your Eye
  • The Day the Earth Stood Still
  • Santo vs. the Martian Invasion
  • Death Line
  • Mr. Freedom
  • Doomwatch
  • The Purge
  • Foes
  • Horror of the Blood Monsters
  • Chandu on the Magic Island
  • The Awakening
  • Soul
  • Demons 2
  • Agent 505 - Death Trap Beirut
  • Stranded
  • Home Alone
  • Valley Girl
  • Nightmare Castle
  • Doctor Strange
  • Giger's Alien
  • Giger's Necronomicon
  • Swiss Made
  • Island of Terror
  • Agent for H.A.R.M.
  • Valhalla Rising
  • Ratatoing
  • Bloody New Year
  • 002 Operation Moon
  • The Bamboo Saucer
  • The Frozen Dead
  • A Creepshow Holiday Special
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Dr. Frankenstein on Campus
  • Brewster's Millions
  • Zeta One
  • The Abandoned
  • The Church
  • The Blood Beast Terror
  • Journey to the Center of Time
  • Junior
  • Women of the Prehistoric Planet
  • Castle of Evil
  • Santo in the Wax Museum
  • Neutron vs. Dr. Caronte
  • Outlaw of Gor
  • Rosemary's Baby
  • Anything for Jackson
  • The Crawling Hand
  • Game Over
  • Devilman Story
  • Scrooged
  • Horror Castle
  • Edward Scissorhands
  • Village of the Giants
  • She Demons
  • Jesse James Meets Frankenstein's Daughter
  • Superargo versus Diabolicus
  • The Beast in Heat
  • The Three Fantastic Supermen
  • Monstrosity
  • A Leaf of Faith
  • Freaky
  • The Vampire
  • Mank
  • Lightning Bolt
  • Caddyshack
  • La La Land
  • World War III Breaks Out
  • Die, Monster, Die!
  • Meatballs
  • Omicron
  • She
  • Invasion of the Star Creatures
  • She
  • Jingle All the Way
  • Face of Terror
  • The Brain
  • The Navy vs. the Night Monsters
  • Richard Pryor: Live in Concert
  • Don't Listen
  • Two Lost Worlds
  • The Wrestling Women vs. the Aztec Mummy
  • Shock 'Em Dead
  • Beyond the Moon
  • Black Sunday
  • Black Sabbath
  • Batman
  • The Hunt for Red October
  • Diary of a Lost Girl
  • Invaders from Space
  • May the Devil Take You Too
  • R2-D2: Beneath the Dome
  • Intruder
  • The Legend of the 7 Golden Vampires
  • Star Wars
  • A History of Horror
  • Curse of the Fly
  • Fright Night Part 2
  • Mad About Men
  • The Devil Bat
  • 32 Malasana Street
  • Assignment Terror
  • The Dark and the Wicked
  • Zombies of the Stratosphere
  • Run
  • The Three Stooges in Orbit
  • Neutron and the Black Mask
  • Terror on Tour
  • Ferat Vampire
  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • A Dog, A Mouse and a Sputnik
  • Road to the Stars
  • Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist
  • Silver Needle in the Sky
  • Castle of the Monsters
  • The Head
  • Metal: A Headbanger's Journey
  • 48 Hrs.
  • The French Connection
  • She-Devil
  • Lingering
  • Voodoo Woman
  • 3 Ninjas: High Noon at Mega Mountain
  • Have Rocket, Will Travel
  • The Truman Show
  • The New Invisible Man
  • Counterblast
  • The Lost Planet
  • Wolf Tracer's Dinosaur Island
  • Night of the Comet
  • Sûpâ jaiantsu
  • Kiss Me Deadly
  • Journey to the Beginning of Time
  • The Rocket Man
  • May the Devil Take You
  • The Flight to the Moon
  • Prince of Space
  • The Atomic Kid
  • Frankenstein's Daughter
  • The Guardian
  • From the Earth to the Moon
  • The Revenge of Frankenstein
  • Dolemite Is My Name
  • The Werewolf
  • She Devil
  • Earth vs. the Spider
  • The Unknown Terror
  • Annabelle Comes Home
  • The People Under the Stairs
  • Caltiki, the Immortal Monster
  • How to Make a Monster
  • The Beast of Yucca Flats
  • Neutron the Atomic Superman vs. the Death Robots
  • Teenage Monster
  • Annabelle: Creation
  • Spellcaster
  • Teenage Caveman
  • The Maze
  • I Was a Teenage Frankenstein
  • Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla
  • The Night the World Exploded
  • Poltergeist
  • The Launching of Spaceship-1
  • Killer Ape
  • Man Beast
  • Phantom from Space
  • War of the Colossal Beast
  • The Vanishing Shadow
  • She
  • Possessor
  • His House
  • The Bowery Boys Meet the Monsters
  • Invasion, U.S.A.
  • Life Returns
  • Superbug, Super Agent
  • Brüno
  • Twins of Evil
  • Lifeforce
  • City of the Living Dead
  • Hack-O-Lantern
  • Livid
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Artificial Man
  • The Ape Man
  • Dick Barton at Bay
  • Amsterdamned
  • Mausoleum
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Woman in Black
  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street
  • Student Bodies
  • Destination Moon
  • Dick Barton Strikes Back
  • Hot Fuzz
  • Halloween II
  • Halloween
  • Krakatit
  • Dick Barton: Special Agent
  • A Nightmare on Elm Street

See all 823

World map

Highly rated films Paul is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more