Highest rated films

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • Total Recall

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • One Cut of the Dead

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • Repo Man

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 461 Films watched
  • 38.4 Average per month
  • 8.9 Average per week

Milestones

First Film

First Man

Jan 1

Last Film

Dolemite

Dec 30

Genres, countries & languages

Sci Fi
189 films
Horror
164 films
Action
122 films
Thriller
116 films
Drama
112 films
Comedy
92 films
Adventure
66 films
Fantasy
60 films
Crime
37 films
Mystery
33 films
USA
333 films
UK
61 films
Canada
29 films
Italy
26 films
France
22 films
Japan
19 films
Spain
13 films
Australia
12 films
Mexico
11 films
Germany
10 films
English
415 films
Spanish
40 films
Italian
33 films
French
26 films
Japanese
22 films
Russian
22 films
German
14 films
Chinese
5 films
Latin
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 326 Added 536

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Paul’s most liked review

Prospect

★★★★

Low budget SF that does it right.

The chunky 70s aesthetic was well executed, it's a universe I want to see more of. Special effects beyond the space sequences are minimal but effective, good use of colour grading.

The real strength here is the solid character work and action filled story, great tension.

Watchable and recommended.

Film #92 of 2019.

More reviews

Paul’s most liked list

Movies I've Shown on 70mm IMAX Film

From 2002 to 2011 and briefly in 2017 I worked one of the last full time 15/70 booths in the country. These are in order, 48 films in total, most of which I assembled by hand.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Monster a Go-Go
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Concorde: Around The World

Films Paul watched in 2019

  • Dolemite
  • A Ghost Story
  • Italian Spiderman
  • Bigfoot
  • Dolemite Is My Name
  • Knives Out
  • Princess Warrior
  • Cats
  • Uncut Gems
  • Asparagus
  • Jojo Rabbit
  • Santa Claus
  • Pirates of 1920
  • The Lighthouse
  • Centrespread
  • Buck Rogers in the 25th Century
  • Santa Claus
  • Joysticks
  • A Matter of Life and Death
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Host
  • Living in Oblivion
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains
  • Andre the Giant
  • Hail Satan?
  • Blow Out
  • Battle of the Bulge
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Waterloo
  • What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires
  • Creature
  • Laserhawk
  • The Psychotronic Man
  • Yojimbo
  • Blazing Saddles
  • Birdemic: Shock and Terror
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Creatures from the Abyss
  • The Magic Sword
  • Mutilations
  • Mutator
  • 633 Squadron
  • Scarface
  • Guns
  • Parasite
  • Alienator
  • Escape from DS3
  • Twins
  • The Flame Barrier
  • The Others
  • The Nude Vampire
  • The Crater Lake Monster
  • Pass Thru
  • Quo Vadis?
  • Event Horizon
  • Unknown World
  • El Topo
  • I Am Here....Now
  • Free Enterprise
  • The Holy Mountain
  • Rambo: First Blood Part II
  • Monster a Go-Go
  • Manhunter
  • Ford v Ferrari
  • Murder in Space
  • Santa Sangre
  • Doctor Sleep
  • Conquest
  • The Cold Blue
  • The Exorcism of Emily Rose
  • Jonathan
  • Midway
  • The Raiders of Atlantis
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Warp Speed
  • The Terminator
  • Death Warmed Up
  • The Man Who Changed His Mind
  • Abbott and Costello Go to Mars
  • Warning from Space
  • Terminator: Dark Fate
  • Space Raiders
  • Predator: Dark Ages
  • Mama
  • Eyes Behind the Stars
  • The Fly
  • Captive Women
  • Rock 'n' Roll Nightmare
  • Black Roses
  • Gods and Monsters
  • Night of the Bloody Apes
  • Satan
  • Night Fright
  • The Children
  • Zombieland: Double Tap
  • Sleepaway Camp
  • Creepozoids
  • Night Killer
  • Splinter
  • The Big Space Travel
  • Rocky IV
  • Cobra
  • The Driller Killer
  • Star Pilot
  • You're Next
  • The Blancheville Monster
  • Chopping Mall
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Screwfly Solution
  • The Cockleshell Heroes
  • Manos: The Hands of Fate
  • Frankenstein
  • Body Snatchers
  • Witchboard
  • Dreams in the Witch House
  • The Cat in the Hat
  • Trainspotting
  • Joker
  • Misery
  • The Fog
  • The Manitou
  • Dark Waters
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Guest
  • Cyborg 2087
  • The Stuff
  • F for Fake
  • Deadly Prey
  • Don't Answer the Phone!
  • Viy
  • Girl, Interrupted
  • Goblin
  • Booksmart
  • The Old Dark House
  • In the Year 2889
  • Homecoming
  • Phantasm
  • Incident On and Off a Mountain Road
  • Sorceress
  • The Rats Are Coming! The Werewolves Are Here!
  • Jenifer
  • Last Action Hero
  • Return to Reason
  • The Starfish
  • Interzone
  • Family
  • Ad Astra
  • The Fair Haired Child
  • Blind Fury
  • Cigarette Burns
  • Raw
  • Def-Con 4
  • Time Travelers
  • It Chapter Two
  • Imprint
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Top Line
  • Get the Gringo
  • The Yesterday Machine
  • The Banana Splits Movie
  • Super Troopers
  • Hard Candy
  • The Florida Project
  • Cool as Ice
  • Apollo 11
  • Paddington
  • Nacho Libre
  • Good Boys
  • Super Mario Bros.
  • Mortal Kombat
  • Memory: The Origins of Alien
  • Hitman
  • Jack Reacher
  • 1408
  • Baise-moi
  • Ready or Not
  • Love, Death & Robots: The Witness
  • Roots of Evil
  • Godmonster of Indian Flats
  • Panic
  • Love, Death & Robots: Suits
  • Warriors of Virtue
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Casino Royale
  • Alien: Covenant - Epilogue: David's Lab - Last Signs of Life
  • American Psycho
  • Track of the Moon Beast
  • Spawn
  • Overboard
  • Schlock
  • I Am Mother
  • The Dirt
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • Monstroid
  • Inside
  • Invasion of the Neptune Men
  • The Alien Dead
  • Trick 'r Treat
  • The Babadook
  • Outland

See all 461

World map

Highly rated films Paul is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more