Highest rated films

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • The Untouchables

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • Deliverance

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 314 Films watched
  • 26.2 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

The Fearless Vampire Killers

Jan 25

Most Watched

Space Master X-7

twice

Rebirth of Mothra II

twice

Last Film

Police Story

Dec 31

Genres, countries & languages

Sci Fi
203 films
Horror
107 films
Drama
78 films
Action
72 films
Adventure
63 films
Fantasy
53 films
Thriller
49 films
Comedy
47 films
Crime
24 films
Romance
18 films
USA
207 films
Japan
73 films
UK
41 films
Canada
11 films
Germany
10 films
Italy
8 films
New Zealand
5 films
Denmark
4 films
Hong Kong
4 films
English
242 films
Japanese
69 films
German
17 films
Italian
16 films
Russian
11 films
French
10 films
Spanish
8 films
Cantonese
4 films
Swedish
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Ikiru
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Creeping Terror
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Journey to the Moon

Films Paul watched in 2017

  • Police Story
  • Ravagers
  • The Magic Christian
  • Amphibian Man
  • The Flesh Eaters
  • Stranger from Venus
  • The Slime People
  • Metropolis
  • The Creature Walks Among Us
  • The Afterman
  • Blood Beast From Outer Space
  • The Relic
  • The X from Outer Space
  • Revenge of the Creature
  • The Earth Dies Screaming
  • Monster from Green Hell
  • From Beyond
  • The Exorcist
  • Planet of the Vampires
  • Silent Night, Deadly Night Part 2
  • What We Do in the Shadows
  • Christmas in Wonderland
  • Mighty Joe Young
  • Secret Origin: The Story of DC Comics
  • It Conquered the World
  • The Secret of Kells
  • Creature from the Black Lagoon
  • The Day the Sky Exploded
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • The Creeping Terror
  • The Manster
  • Space Master X-7
  • A Trip to Mars
  • Son of Kong
  • The Fly
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Mechanical Man
  • The Brain from Planet Arous
  • The Revenge of Dr. X
  • The Brain Eaters
  • Countdown
  • Space Master X-7
  • A Trip to Mars
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Mars Needs Women
  • The Eye Creatures
  • King Kong
  • The Land Unknown
  • Mesa of Lost Women
  • Queen of Outer Space
  • The Mole People
  • The Monster of Piedras Blancas
  • World Without End
  • The Lost World
  • The Valley of Gwangi
  • Tarantula
  • Not of This Earth
  • The Time Travelers
  • The Terror of Tiny Town
  • Mad Love
  • Battle in Outer Space
  • Killers from Space
  • Horrors of Spider Island
  • Panic in Year Zero!
  • Unknown Island
  • Terror from the Year 5000
  • Zontar: The Thing from Venus
  • King Dinosaur
  • Destination Inner Space
  • Red Planet Mars
  • Varan the Unbelievable
  • Just Imagine
  • Target Earth
  • Beginning of the End
  • The Brainiac
  • Pulgasari
  • Hard Boiled
  • The Tunnel
  • First Spaceship on Venus
  • Beast from Haunted Cave
  • The Human Vapor
  • The Giant Gila Monster
  • The Invisible Man vs. The Human Fly
  • The Terrornauts
  • The Gamma People
  • Aelita: Queen of Mars
  • The Cosmic Man
  • The Hideous Sun Demon
  • The Cape Canaveral Monsters
  • I Married a Monster from Outer Space
  • 20 Million Miles to Earth
  • 12 to the Moon
  • Giant from the Unknown
  • Beyond the Time Barrier
  • The Angry Red Planet
  • The Day the Earth Caught Fire
  • The Secret of the Telegian
  • Journey to the Seventh Planet
  • Cat-Women of the Moon
  • Ikarie XB 1
  • Justice League
  • 4D Man
  • X: The Unknown
  • It Came from Beneath the Sea
  • The Day the Earth Stood Still
  • Gorgo
  • The Flying Saucer
  • Tarzan the Ape Man
  • They Came from Beyond Space
  • The Atomic Cafe
  • Satellite in the Sky
  • The Phantom from 10,000 Leagues
  • Lost Continent
  • The Astounding She-Monster
  • The Phantom Planet
  • Journey to the Moon
  • Eolomea
  • The World, the Flesh and the Devil
  • Gappa, the Triphibian Monster
  • The Strange World of Planet X
  • The H-Man
  • Matango
  • The Beast with a Million Eyes
  • The Mysterians
  • Duel
  • Attack of the Puppet People
  • Crack in the World
  • Notorious
  • Robot Monster
  • The Monster That Challenged the World
  • Tobor the Great
  • Flight to Mars
  • The Lost Missile
  • Return of Daimajin
  • Thor: Ragnarok
  • Supergirl
  • The Man from Planet X
  • The Tingler
  • The Beast from 20,000 Fathoms
  • It Came from Outer Space
  • It! The Terror from Beyond Space
  • Earth vs. the Flying Saucers
  • Spaceways
  • No Blade of Grass
  • Teenagers from Outer Space
  • The Deadly Mantis
  • Attack of the 50 Foot Woman
  • Maniac
  • Devil Girl from Mars
  • The Colossus of New York
  • Invasion of the Saucer-Men
  • The Giant Claw
  • The Creation of the Humanoids
  • Frankenstein vs. Baragon
  • Pumpkinhead
  • Reptilicus
  • Project Moon Base
  • The Giant Behemoth
  • Ominous Star Gorath
  • Samurai Cop 2: Deadly Vengeance
  • For the Love of Spock
  • Kong: Skull Island
  • The Amazing Colossal Man
  • Daimajin Strikes Again
  • Rebirth of Mothra III
  • Ebirah, Horror of the Deep
  • Dogora
  • The War in Space
  • Godzilla: Final Wars
  • The Last Dinosaur
  • Space Amoeba
  • Rebirth of Mothra II
  • Godzilla
  • Daimajin
  • Blade Runner 2049
  • Gamera: Super Monster
  • Rebirth of Mothra II
  • The Naked City
  • Godzilla vs. Destoroyah
  • Atragon
  • Godzilla: Tokyo S.O.S.
  • Godzilla 2000: Millennium
  • Godzilla vs. Megaguirus: The G Extermination Strategy
  • Godzilla vs. Megalon
  • Godzilla vs. Biollante
  • Suspicion
  • Godzilla vs. Gigan
  • Godzilla vs. Mothra
  • Godzilla vs. SpaceGodzilla
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Gamera vs. Barugon
  • Godzilla vs. Hedorah
  • Gamera: Guardian of the Universe
  • Godzilla 1985
  • The War of the Gargantuas
  • 2001: A Space Odyssey
  • mother!
  • King Kong Escapes
  • Destroy All Monsters
  • All Monsters Attack
  • Godzilla Against MechaGodzilla
  • Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack
  • Godzilla vs. King Ghidorah

See all 314

World map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Falsettos
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Phantom Thread
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language
  • A Taxi Driver

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more