Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nuclear Shelter

Nuclear Shelter

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moon Rainbow

Moon Rainbow

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Yellow

Yellow

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bubble

The Bubble

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Dr. Mabuse

The Invisible Dr. Mabuse

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sting of Death

Sting of Death

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Battle for the Lost Planet

Battle for the Lost Planet

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angel

Angel

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark

The Dark

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eraser

Eraser

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Satan War

Satan War

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Totò nella Luna

Totò nella Luna

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Beach

Blood Beach

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We

We

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Star Inspector

The Star Inspector

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Supersonic Man

Supersonic Man

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Butchers

The Green Butchers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Simon

Simon

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Future-Kill

Future-Kill

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Crosstalk

Crosstalk

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Banishing

The Banishing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lifepod

Lifepod

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Urban Warriors

Urban Warriors

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry