Sort by

🌌𝑀𝒶𝓇𝓀 has logged 254 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
New York 1911

New York 1911

1911
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Franz Kafka's a Country Doctor

Franz Kafka's a Country Doctor

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Satan

The Great Satan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Name Is Nobody

My Name Is Nobody

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Price of Everything

The Price of Everything

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spooks

Spooks

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spooks

Spooks

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunted House

The Haunted House

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sir Gawain and the Green Knight

Sir Gawain and the Green Knight

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry