Paul has logged 40 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of Life and Death

City of Life and Death

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whip It

Whip It

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry