Paul has logged 38 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
08
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry