• The Equalizer

    ★★★

  • Pawn Sacrifice

    ★★★½

  • The Maze Runner

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Sin City: A Dame to Kill For

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Lucy

    ★★

  • Maleficent

    ★★½

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★½

  • Transcendence

    ★★½

  • The Water Diviner

    ★★★

  • Spanish Affair

    ★★★

  • Divergent

    ★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★½

  • Neighbors

    ★★

  • Noah

    ★★★½

  • 300: Rise of an Empire

    ★★★

  • Pompeii

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Monuments Men

    ★★★

  • Boyhood

    ★★★★½

  • The Babadook

    ★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Physician

    ★★★★

  • Lone Survivor

    ★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★

  • Saving Mr. Banks

    ★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Witching & Bitching

    ★★★½

  • Family United

    ★★★

  • Insidious: Chapter 2

    ★★½

  • Machete Kills

    ★★★

  • Enemy

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • The Zero Theorem

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • Elysium

    ★★½

  • We're the Millers

    ★½

  • Percy Jackson: Sea of Monsters

    ★★½

  • The Wolverine

    ★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • Kick-Ass 2

    ★★★

  • World War Z

    ★★★½

  • Monsters University

    ★★★

  • After Earth

    ★★

  • Now You See Me

    ★★½

  • The Great Beauty

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Iron Man 3

  • Oblivion

    ★★★

  • The Conjuring

    ★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Mama

    ★★

  • Jack Reacher

    ★★★

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★½

  • Lincoln

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★½

  • Argo

    ★★★★