Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Adventures of God

The Adventures of God

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Edit this entry  
24
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
Edit this entry  
13
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
24
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
One Man Up

One Man Up

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Bird

Bird

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
05
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
31
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Edit this entry  
16
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bananas

Bananas

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Wheelchair

The Wheelchair

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Night Watch

Night Watch

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★
Edit this entry