Sort by

patrickwu has logged 190 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★½
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
New Dragon Gate Inn

New Dragon Gate Inn

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Virus

Virus

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Edit this entry  
11
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★½
Edit this entry  
09
Homicide

Homicide

1991
×
★★★
Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
On Death Row

On Death Row

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry