patrickregal has logged 65 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bert Kreischer: Secret Time

Bert Kreischer: Secret Time

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tom Segura: Ball Hog

Tom Segura: Ball Hog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Read the review Edit this entry  
24
Unhinged

Unhinged

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sam Morril: I Got This

Sam Morril: I Got This

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
School Daze

School Daze

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Joe List: I Hate Myself

Joe List: I Hate Myself

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dads

Dads

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Talking Heads: Capitol Theatre

Talking Heads: Capitol Theatre

1980
×
Read the review Edit this entry  
18
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Host

Host

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
14
Jason Weems: Unknown

Jason Weems: Unknown

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rob Schneider: Asian Momma, Mexican Kids

Rob Schneider: Asian Momma, Mexican Kids

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Making 'Do the Right Thing'

Making 'Do the Right Thing'

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Sam Jay: 3 in the Morning

Sam Jay: 3 in the Morning

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry