Sort by

Patrick has logged 35 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Read prior review Edit this entry  
30
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
The Dragon Lives Again

The Dragon Lives Again

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
★★½
Edit this entry  
24
Holocaust 2000

Holocaust 2000

1977
×
★★½
Edit this entry  
23
The Howling

The Howling

1981
×
Edit this entry  
23
American Honey

American Honey

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Slugs

Slugs

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eko Eko Azarak: Wizard of Darkness

Eko Eko Azarak: Wizard of Darkness

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Conquest

Conquest

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Hook of Woodland Heights

The Hook of Woodland Heights

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Killing Spree

Killing Spree

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night Train to Terror

Night Train to Terror

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ring

Ring

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Switchblade Sisters

Switchblade Sisters

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gamera 3: Revenge of Iris

Gamera 3: Revenge of Iris

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boardinghouse

Boardinghouse

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vicious Lips

Vicious Lips

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Return to Salem's Lot

A Return to Salem's Lot

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Explorers

Explorers

1985
×
★★★½
Edit this entry  
03
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry