Sort by

Patrick has logged 331 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Transgressor

The Transgressor

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sting

The Sting

1973
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
De Palma

De Palma

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anna

Anna

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Willard

Willard

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
Edit this entry  
05
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
Edit this entry  
05
Spetters

Spetters

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Performance

Performance

1970
×
★★★
Edit this entry  
03
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Man from Deep River

Man from Deep River

1972
×
★★½
Edit this entry  
01
Eko Eko Azarak II: Birth of the Wizard

Eko Eko Azarak II: Birth of the Wizard

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magic of Spell

Magic of Spell

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rich Kids

Rich Kids

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
Science Crazed

Science Crazed

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scalps

Scalps

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prayer of the Rollerboys

Prayer of the Rollerboys

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonchild

Moonchild

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
Last Cannibal World

Last Cannibal World

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
1990: The Bronx Warriors

1990: The Bronx Warriors

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heatseeker

Heatseeker

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry