Sort by

Patrick has logged 277 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Manitou

The Manitou

1978
×
★★★
Edit this entry  
22
Nothing Lasts Forever

Nothing Lasts Forever

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hackers

Hackers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Ninja

American Ninja

1985
×
Read the review Edit this entry  
15
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wise Guys

Wise Guys

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ice Pirates

The Ice Pirates

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frightmare

Frightmare

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Detroit 9000

Detroit 9000

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
Read the review Edit this entry  
17
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Daylight

Daylight

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Encounters of the Spooky Kind II

Encounters of the Spooky Kind II

1990
×
Read the review Edit this entry  
10
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Secret Agent 00 Soul

Secret Agent 00 Soul

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry