Sort by

Patrick has logged 45 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: Tales of the Code: Wedlocked

Pirates of the Caribbean: Tales of the Code: Wedlocked

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Hawthorn Tree

Under the Hawthorn Tree

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Revolver

Revolver

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
300

300

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Swept Away

Swept Away

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
15 Minutes

15 Minutes

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Project Almanac

Project Almanac

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deadpool: No Good Deed

Deadpool: No Good Deed

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
Read the review Edit this entry  
09
King Kong Lives

King Kong Lives

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
09
King Kong

King Kong

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
Read the review Edit this entry  
06
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★
Read the review Edit this entry