Sort by

Patrick has logged 185 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charles II: The Power and The Passion

Charles II: The Power and The Passion

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Counselor

The Counselor

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Cockneys vs Zombies

Cockneys vs Zombies

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Machete

Machete

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
White Squall

White Squall

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
1492: Conquest of Paradise

1492: Conquest of Paradise

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Arthur

King Arthur

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lake Placid 2

Lake Placid 2

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Machete

Machete

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry