Patrick has logged 56 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
LA Originals

LA Originals

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Edit this entry  
20
Louis Theroux: Twilight of the Porn Stars

Louis Theroux: Twilight of the Porn Stars

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Louis Theroux: Drinking to Oblivion

Louis Theroux: Drinking to Oblivion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Wild

The Wild

2006
×
★★
Edit this entry  
17
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Whitney: Can I Be Me

Whitney: Can I Be Me

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trespassing Bergman

Trespassing Bergman

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Louis Theroux: Law and Disorder in Johannesburg

Louis Theroux: Law and Disorder in Johannesburg

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Louis Theroux: Law and Disorder in Philadelphia

Louis Theroux: Law and Disorder in Philadelphia

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
Edit this entry  
10
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
The House

The House

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry