Patrick has logged 391 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
12
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Edit this entry