Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★½
Edit this entry  
10
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Belly

Belly

1998
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
The River Runner

The River Runner

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Brave

Brave

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Old

Old

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Detachment

Detachment

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★½
Edit this entry