• Suspiria

    ★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★

  • Rocky

  • Carrie

    ★★½

  • Taxi Driver

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Jaws

  • Monty Python and the Holy Grail

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★½

  • Hunger

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★½

  • Robin Hood

  • Betty Tells Her Story

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Cabaret

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

  • The Aristocats

  • Love Story

  • The Honeymoon Killers

  • I Am Somebody

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Funny Girl

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★½

  • Pas de Deux

    ★★★★½

  • The Graduate

  • The Jungle Book

  • Barefoot in the Park

    ★★

  • Daisies

    ★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

  • Time Piece

    ★★★★

  • The Sound of Music

  • Mary Poppins

  • Charade

    ★★★★½

  • The Birds

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • West Side Story

  • Breakfast at Tiffany's

  • The Parent Trap

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

  • Vertigo

    ★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Funny Face

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

  • To Catch a Thief

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

  • White Christmas

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Neighbours

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★½

  • Fantasia

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio