Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Royal Treatment

The Royal Treatment

2022
×
½
Edit this entry  
20
When You Finish Saving the World

When You Finish Saving the World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
The House

The House

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Northanger Abbey

Northanger Abbey

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Guide to Second Date Sex

A Guide to Second Date Sex

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Belle

Belle

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★★
Edit this entry  
12
Twenty Minutes of Love

Twenty Minutes of Love

1914
×
★★★½
Edit this entry  
11
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mixtape

Mixtape

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
Funny Boy

Funny Boy

2020
×
★★
Edit this entry  
05
No Snow For Christmas

No Snow For Christmas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
My Little Pony: A New Generation

My Little Pony: A New Generation

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Land

Land

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Yearly Departed

Yearly Departed

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Edit this entry  
28
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Women is Losers

Women is Losers

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
No. 2 to Kettering

No. 2 to Kettering

2021
×
Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry