Sort by

Nick has logged 194 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Silent Night

Silent Night

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marvel Studios Assembled: The Making of Loki Season 2

Marvel Studios Assembled: The Making of Loki Season 2

2023
×
Edit this entry  
28
So Much Tenderness

So Much Tenderness

2022
×
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creatura Dada

Creatura Dada

2017
×
Edit this entry  
21
Mobilize

Mobilize

2015
×
Edit this entry  
21
Gephyrophobia

Gephyrophobia

2012
×
Edit this entry  
21
Ikwé

Ikwé

2009
×
Edit this entry  
19
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Geographies of Solitude

Geographies of Solitude

2022
×
Edit this entry  
15
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lichen

Lichen

2019
×
Edit this entry  
13
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seagrass

Seagrass

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
25
Atanarjuat: The Fast Runner

Atanarjuat: The Fast Runner

2001
×
Edit this entry  
25
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kanehsatake, 270 Years of Resistance

Kanehsatake, 270 Years of Resistance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
New York Lightboard Record

New York Lightboard Record

1961
×
Edit this entry  
15
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Edit this entry  
13
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Edit this entry  
05
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ahsoka

Ahsoka

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Golden Gloves

Golden Gloves

1961
×
Edit this entry  
01
The Snowshoers

The Snowshoers

1958
×
Edit this entry  
01
Poison

Poison

2023
×
Edit this entry  
01
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
Edit this entry