Sort by

brady has logged 407 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Swallowed Souls: The Making of Evil Dead 2

Swallowed Souls: The Making of Evil Dead 2

2011
×
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Racket

The Racket

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

1949
×
★★½
Edit this entry  
29
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry