parkerneff has logged 234 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wizards

Wizards

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Luz

Luz

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry