Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★
Edit this entry  
22
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry  
22
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Beanpole

Beanpole

2019
×
Edit this entry  
01
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tehran Is the Capital of Iran

Tehran Is the Capital of Iran

1966
×
★★
Edit this entry  
13
Carne

Carne

1991
×
★★½
Edit this entry  
09
Paprika

Paprika

2006
×
★★½
Edit this entry  
26
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★½
Edit this entry  
25
The Cub

The Cub

2013
×
Edit this entry  
25
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★½
Edit this entry  
25
Women's Quarter

Women's Quarter

1966
×
★★
Edit this entry  
25
Artun

Artun

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Fauve

Fauve

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Discipline of D.E.

The Discipline of D.E.

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
1/2 of a Telephone Conversation

1/2 of a Telephone Conversation

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
22
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Black and White

Black and White

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
No Choice

No Choice

2020
×
★★
Edit this entry  
17
When The Kid Was A Kid

When The Kid Was A Kid

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Better than Neil Armstrong

Better than Neil Armstrong

2019
×
★½
Edit this entry  
15
White Winged Horse

White Winged Horse

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
X-Ray

X-Ray

1974
×
★★★
Edit this entry  
05
Tramway

Tramway

1966
×
★★★
Edit this entry  
04
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
21
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
½
Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
Edit this entry  
10
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★
Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Edit this entry  
06
Khargiush

Khargiush

2018
×
Edit this entry  
03
Careless Crime

Careless Crime

2020
×
½
Edit this entry  
03
Without Anything

Without Anything

2021
×
½
Edit this entry  
26
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
Edit this entry  
23
Here Without Me

Here Without Me

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Atabai

Atabai

2020
×
½
Edit this entry  
27
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Frog

The Frog

2021
×
Edit this entry