Sort by

. has logged 199 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Pretty Boy

Pretty Boy

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trio

Trio

1950
×
★★★
Edit this entry  
14
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★½
Edit this entry  
12
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★
Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry