Sort by

Parallax has logged 23 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lumière!

Lumière!

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Thunderbirds are GO

Thunderbirds are GO

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Versus

Versus

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killing

Killing

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lupin the Third: The Hemingway Papers

Lupin the Third: The Hemingway Papers

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alice in Dreamland

Alice in Dreamland

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cinderfella

Cinderfella

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prison on Fire II

Prison on Fire II

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The House of Hanging

The House of Hanging

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Who and the Daleks

Dr. Who and the Daleks

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Boom!

Boom!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A.K.A. Serial Killer

A.K.A. Serial Killer

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry