Sort by

Parallax has logged 476 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Humanoid

The Humanoid

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
Rejuvenique Video Manual

Rejuvenique Video Manual

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
The Magnificent One

The Magnificent One

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Another

Another

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Love and Lies

Love and Lies

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
The Angel

The Angel

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
High and Dizzy

High and Dizzy

1920
×
★★★
Edit this entry  
08
NieA Under 7

NieA Under 7

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Atlantis

Atlantis

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
M.D. Geist

M.D. Geist

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Arcade Gamer Fubuki

Arcade Gamer Fubuki

2002
×
★★½
Edit this entry  
06
Broadway Melody of 1936

Broadway Melody of 1936

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Anamorphosis

Anamorphosis

1991
×
★★★
Edit this entry  
04
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Makoto-chan

Makoto-chan

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Getting Any?

Getting Any?

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stump the Guesser

Stump the Guesser

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
J.R. “Bob” Dobbs and The Church of the SubGenius

J.R. “Bob” Dobbs and The Church of the SubGenius

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… A Clockwork Orange

Once Upon a Time… A Clockwork Orange

2012
×
Edit this entry  
29
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gandahar

Gandahar

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Comb

The Comb

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Project X

Project X

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Studio 54

Studio 54

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gankutsuou

Gankutsuou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christ and Demons in New Spain

Christ and Demons in New Spain

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fireball: Visitors from Darker Worlds

Fireball: Visitors from Darker Worlds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boogiepop Phantom

Boogiepop Phantom

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eddie Murphy Raw

Eddie Murphy Raw

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ghost of Peter Sellers

The Ghost of Peter Sellers

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Fletch

Fletch

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Michael Palin & the Mystery of Hammershøi

Michael Palin & the Mystery of Hammershøi

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Robert Rauschenberg: Pop Art Pioneer

Robert Rauschenberg: Pop Art Pioneer

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Roy Lichtenstein

Roy Lichtenstein

1991
×
★★★
Edit this entry  
03
Edward Hopper and the Blank Canvas

Edward Hopper and the Blank Canvas

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mystery Magical Special

Mystery Magical Special

1986
×
★★
Read the review Edit this entry