Dave has logged 285 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Milius

Milius

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Everest

Everest

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Concussion

Concussion

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Two for the Money

Two for the Money

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Allied

Allied

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chelsea Walls

Chelsea Walls

2002
×
★½
Edit this entry  
18
Chinese Coffee

Chinese Coffee

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Double

The Double

2013
×
★★
Read the review Edit this entry