• Romeo + Juliet

    ★★★★

  • Basquiat

    ★★★★

  • Matilda

    ★★★★

  • Independence Day

    ★★★★

  • The Craft

    ★★★

  • Trainspotting

    ★★½

  • The Watermelon Woman

    ★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★★

  • A Close Shave

    ★★★★½

  • Bad Boys

    ★★★

  • Mary Shelley's Frankenstein

    ★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Heavenly Creatures

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★

  • Addams Family Values

    ★★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★½

  • Dazed and Confused

    ★★★½

  • The Secret Garden

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Dave

    ★★★½

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★½

  • A Few Good Men

    ★★★½

  • Aladdin

    ★★★★

  • Orlando

    ★★★

  • Death Becomes Her

    ★★★½

  • The Addams Family

    ★★★★

  • Point Break

    ★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • Edward Scissorhands

    ★★★★½

  • Ghost

    ★★★

  • Die Hard 2

    ★★★

  • Cry-Baby

    ★★★½

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Steel Magnolias

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • Society

    ★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★½

  • Heathers

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Big

    ★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★

  • Beetlejuice

    ★★★

  • Hairspray

    ★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Roxanne

    ★★★½

  • She's Gotta Have It

    ★★½

  • The Terminator

    ★★★★

  • Before Stonewall

    ★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

  • Blade Runner

  • Nine to Five

    ★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★½

  • Life of Brian

    ★★★★½

  • Nighthawks

    ★★

  • The Rescuers

    ★★★

  • Star Wars

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • The Man Who Fell to Earth

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Mirror

  • The Godfather

  • The Aristocats

    ★★★★★

  • The Queen

    ★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • Daisies

  • Mary Poppins

    ★★★★