Sort by

joakim dreams of peace has logged 94 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hickory Dickory Doc

Hickory Dickory Doc

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Raising Pino

Raising Pino

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Double Negative

Double Negative

1985
×
★★½
Edit this entry  
31
Blood on the Lens: Richard H. Kline on Brian De Palma's 'The Fury'

Blood on the Lens: Richard H. Kline on Brian De Palma's 'The Fury'

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mongoland

Mongoland

2001
×
★★½
Edit this entry  
29
My Brother's Keeper

My Brother's Keeper

2018
×
Edit this entry  
29
Flower and Sword

Flower and Sword

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
A Loving Husband

A Loving Husband

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
My Little Monster

My Little Monster

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Executioner

The Executioner

1975
×
★★½
Edit this entry  
23
Return to Nuke 'Em High Volume 1

Return to Nuke 'Em High Volume 1

2013
×
★★
Edit this entry  
22
Junichiro Hayashi: Creepy Images

Junichiro Hayashi: Creepy Images

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kiyoshi Kurosawa: Broken Circuits

Kiyoshi Kurosawa: Broken Circuits

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite Memories: The Making of 'Shivers'

Parasite Memories: The Making of 'Shivers'

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grindhouse Nightmares

Grindhouse Nightmares

2018
×
Edit this entry  
21
Friend Request

Friend Request

2016
×
Edit this entry  
21
FANatic

FANatic

2017
×
★½
Edit this entry  
20
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
What Price Hollywood?

What Price Hollywood?

1932
×
★★★
Edit this entry  
20
The Dentist

The Dentist

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Trespassing

Trespassing

2004
×
★½
Edit this entry  
20
Ghost Lake

Ghost Lake

2004
×
½
Edit this entry  
20
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Flying Serpent

The Flying Serpent

1946
×
★★
Read the review Edit this entry