Sort by

joakim dreams of peace has logged 1,072 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Squeezes Muscles: Searching for Purple Aki

The Man Who Squeezes Muscles: Searching for Purple Aki

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Miss Cast Away

Miss Cast Away

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Slice

Slice

2018
×
Edit this entry  
29
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Peppermint

Peppermint

2018
×
★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Step

Step

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bruce Springsteen: In His Own Words

Bruce Springsteen: In His Own Words

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Great Northern Candy Drop

The Great Northern Candy Drop

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Get Santa

Get Santa

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Persona: The Film That Saved Ingmar Bergman

Persona: The Film That Saved Ingmar Bergman

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Godzilla: City on the Edge of Battle

Godzilla: City on the Edge of Battle

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Godzilla: Planet of the Monsters

Godzilla: Planet of the Monsters

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
21
The Window

The Window

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Love Is Protein

Love Is Protein

2008
×
★★½
Edit this entry  
21
The Hell (Two Kinds of Life)

The Hell (Two Kinds of Life)

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Psychokinesis

Psychokinesis

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Survivor

Survivor

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Uncanny Valley

Uncanny Valley

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
Edit this entry  
18
Earth

Earth

1930
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★½
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The American Meme

The American Meme

2018
×
★½
Edit this entry  
15
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Edit this entry