Sort by

bri has logged 191 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mae West

Mae West

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Aerial

The Aerial

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Corpse Vanishes

The Corpse Vanishes

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Eyes of London

The Dark Eyes of London

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Extraordinary Tales

Extraordinary Tales

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Polar

Polar

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Legend

Legend

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry