Sort by

Piers has logged 240 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1986
×
★★
Edit this entry  
15
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★½
Edit this entry  
14
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Everything Is Terrible! Holiday Special

Everything Is Terrible! Holiday Special

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Undercover Blues

Undercover Blues

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Rock

The Rock

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Edit this entry  
18
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry