Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paddington in Peru

Paddington in Peru

×
Read the review Edit this entry  
23
Paddington in Peru

Paddington in Peru

×
Read the review Edit this entry  
21
Stage Mother

Stage Mother

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★
Edit this entry  
22
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Looking for Barbara

Looking for Barbara

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Piss Witch

The Piss Witch

2022
×
★½
Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fast Girls

Fast Girls

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blue Jean

Blue Jean

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry