Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★½
Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Barber's Tales

Barber's Tales

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dancing Ninja

Dancing Ninja

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★
Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Industrial Light & Magic: Creating the Impossible

Industrial Light & Magic: Creating the Impossible

2010
×
Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★
Edit this entry  
17
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry